ביקור משפחת פלד במרכז קטיף
לרגל יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה נשתף בסיפור ביקורה של משפחת פלד במרכז קטיף בניצן.
המשפחה שכלה את בנה משה הי"ד, באירוע חבלה על טנק בו שירת בפרדסים מחוץ לנצרים.

ביום ראשון בחוה"מ פסח הגיעו למרכז קטיף בניצן בני משפחתו של החייל משה פלד, הי"ד שנהרג בשנת 2002 מפיצוץ מטען חבלה על הטנק שלו סמוך לצומת נצרים.

המשפחה התרשמה ביותר מהסיור במרכז המבקרים ואמרו כי דם בנם לא נשפך לחינם וכי גם המתיישבים היוו חלק פעיל בהגנת היישובים ושכלו בנים.

לסיור הוזמן גם עזרא מרדכי שהיה זה שחילץ את גופות החיילים ההרוגים מהטנק. עזרא היה אחראי לציוד חילוץ מתקדם שהיה ברשות המועצה האזורית חוף עזה ולכן הוזעק לחלץ את משה וחבריו. בני משפחת פלד לא היו מודעים להגעתו של מרדכי ונפעמו מההזדמנות לשמוע ממקור ראשון ומזווית חדשהת פרטים על האירוע בו שכלו את בנם.יוזמתה של מרכז קטיף נגעה מאד ללבם.

עזרא מרדכי ציין כי שבוע לאחר אותו אירוע התרחש פיגוע נוסף על טנק כמה מאות מטרים מהמקום בו נהרגו משה פלד, הי"ד, ושהביע את כעסו מול המח"ט שלא נלמדו לקחים מהמקרה המצער. אחותו של משה, מטילדה, סיפרה כי 4 חודשים לפני הפינוי קיבל אביה אישור צה"לי מיוחד להגיע למקום בו נרצח בנו.

בשנת 2007, הוקמה אנדרטת הנצחה לנופלים בשני האירועים בשם 'דרך השישה' ביוזמת יוסי שני והיחידה להנצחת החייל במשרד הביטחון.

הדרך מוליכה משדות קיבוץ עלומים לכיוון צפון-מערב, לרצועת עזה. לאורכה שלושה מרכיבי זיכרון.

המרכיב הראשון, הוא סלע גדול ועליו שמות החללים, מועדי נפילתם וסמל היחידה והפסוק: "מנשרים קלו מאריות גברו" (שמואל ב', א' כ"ג). לידו סלע נוסף ועליו תיאור האירוע ופעילות היחידה: "בפעילותה תרמה הפלוגה רבות לביטחון תושבי האזור ומדינת ישראל". המרכיב השני, כמה מאות מטרים משם על הדרך, הוא סלע גיר גדול ועליו שמות החללים וסמל היחידה, גם לידו אבן מסותתת ועליה תיאור האירוע.

המרכיב המרטיט ביותר הוא שלט ברזל עליו חקוקים שמות הנופלים.
אם הופרו זכויות יוצרים על ידי שימוש בתצלומים, קטעים אודיו-ויזאוליים ו\או אחרים באתר, ההפרה נעשתה בתום לב. נודה לכל מי שיודיע על טעותנו ונתקנה באופן מיידי.